XL SPECIALIZED XL110HDG
Imprimer
INFO
Catégorie
Semi remorque surbaissée
Marque / Modèle
XL SPECIALIZED XL110HDG
Année d'immatriculation
2026
Emplacement
Macon, Georgia
Pays
États-Unis
Mascus ID
B75EFC6C
PRIX
Choisir une devise
Prix
Ne pas inclure la TVA récupérable
CARACTÉRISTIQUES
N° de stock
TXL110LPMAC Web
Autres informations
Description: 2026 XL Specialized Low-Profile HDG: 18-inch Deck Height **FET not Included** Delivery charges may apply Locations In FL & GA CAPACITY - 110,000 lb in 12' GOOSENECK - 13' low-profile neck with relief cut-out - 5 position variable ride height - 51" 5th wheel height - 110" & 84" swing clearance - 16" & 42" king pin setting - Hydraulics run off of wet kit - Air operated lock w/ manual safety latch - Brackets for power unit - Work light MAIN DECK - 26' long - T-1 flange, 80k web - (4) 12" fully cambered i-beams - 18" loaded deck height - 6" ground clearance - 8" & 4" stubbed jr. I-beams on 12" alt. Centers - 31" front flip ramps - (7) bent d-rings per side - 1 3/8" apitong raised decking - open center - Toolbox in front - (4) flat-d-rings in toolbox - (13) chain drops per side - Swing out outriggers on 24" centers - Heavy duty flatback outriggers at front - Bucket well at rear, plate on bottom - (4) flat d-rings in bucket well - (2) flag holders - Front ramp upper flange reinforcement REAR BRIDGE - 14' long - Rear transition with 32 deg slope - 41" loaded deck height - Open boom trough - Open wheels with bolsters dropped 4" - (2) flat d-rings on main beams at rear - (2) chain drops on each bolster - (2) flag holders - (2) stake pockets in tail channel for wide load sign - Frame reinforcement for booster OVERALL LENGTH & WIDTH - Overall length: 53' - Overall width: 102" SUSPENSION - 25,000 lb air ride - Raise and lower valve - Manual ride height control AXLES - (3) 25,000 lb nominal - 54 1/2" axle spacing - Air lift on 3rd axle - Hub pilot, outboard drums - 16 1/2" x 7" brakes - Auto slack adjusters - Limit chains on all axles - Spring brakes on 1 axle - Abs not required WHEELS & TIRES - 8.25 x 22.5 steel rims - 275/ 70r/ 22.5 h rated tires LIGHTING - D.O.T approved 12v sealed harness - Rubber mounted led lights - (1) mid-turn signal per side - (2) clearance lights per side - 7 pole electrical socket - 2 tail light package with aluminum cover THE NATIONWIDE HAUL EDGE - We finance All Equipment! Even if you didn't buy from us! - Free Trucking Insurance Quote & Policy review for all Customers - DOT for Life - All equipment we sell gets a free DOT Inspection for lifetime - Extended Warranty options on All Equipment - GAP Insurance & Roadside Assistance is Available - We accept all Trade proposals and pay top dollar! - Free TCS Fuel Card (Save an average of 42 cents Per Gallon) Length: 636